Mayıs 2020’de ABD’li bir polis memuru, George Floyd adında bir siyahiyi öldürdü. Ardından 200’den fazla yerde şiddetli protestolar başladı. Bu protestolar sırasında heykelleri tahrip edilenlerden biri, Jefferson Davis’ti.

Davis’in heykeli boşuna hedef alınmadı.

Jefferson Davis gençlik yıllarında Amerikan yerlilerine karşı yürütülen harekatlara katıldı. Bu harekatlarda hedef alınan yerliler katledildi veya bir şekilde yurtlarını terk etmeye zorlandı. Bunlardan biri Sauk kabilesinin şefi Kara Şahin’di.

Kara Şahin, ABD güçlerine direndi. ABD başkanı tarafından üzerine üç kolordu gönderildi ve yakalandı. Birçok yerde dolaştırılıp teşhir edildikten sonra serbest bırakıldı. Kara Şahin’i 1838’de cesedini bulana kadar bir daha kimse görmedi.

ABD’nin uygulamalarından biri de ürettiği birçok savaş aracına Kızılderili kabilelerinin veya şeflerinin adlarını vermesidir.

Davis, 1861-1865 yılları arasında meydana gelen Amerikan İç Savaşı sırasında güneydeki eyaletlerden oluşan Amerika Konfedere Devletleri’ne başkanlık etti. Konfedere Devletlerin kurulma nedeni köleliğin kaldırılması konusunda kuzeydeki eyaletlerle yaşanan fikir ayrılığıydı.

Jefferson Davis başkan seçilmesi durumunda Abraham Lincoln’ün köleliği kaldıracağına, tarıma dayalı bir ekonomiye sahip olan ve çok sayıda köle çalıştıran güneyli eyaletlere bunu dayatacağına inanıyordu.

Haklıydı da.

Böylece Amerika Birleşik Devletleri ve Amerika Konfedere Devletleri arasında bir savaş patlak verdi.

12 Nisan 1861’de Güney Carolina’da bulunan Sumter Kalesi’nden ilk top atışı yapıldı.

İç savaşın şiddeti giderek artıyordu. 1865 yılına gelindiğinde Gettysburg Muharebesi gerçekleşti. Bu muharebede çok fazla sayıda asker hayatını kaybetti. Savaş, kuzeyin zaferiyle sonuçlandı.

Gettysburg Muharebesi o kadar çetindi ki o dönemin fotoğraçılarından Timothy O’Sullivan “rahatsızlık yaratmasın” diye cesetleri yakından çekemedi. Oysa O’Sullivan askeri kampları, karargahları çok yakından çekebilmiş başarılı bir fotoğrafçıydı.

O’Sullivan’ın çektiği fotoğrafın adı “Bir Ölüm Hasatı” oldu.

Amerika’nın gözü doymaz kuzeyli sanayicileri savaşı kazanınca herkesin patronu oldu. Köleliği savunan güneyli eyaletlerin ırkçı idarecileri ve sıradan vatandaşları, yeni kurulmakta olan küresel çetenin köleleri olarak ABD ordusunu ve onun yüz akı olan donanmayı oluşturdu.

Böylece ölüm hasatı küresel ölçeğe ulaştı.