1972 Temmuz’unda Ziverbey’de sorguya çekilenler türlü işkencelerden geçiyorlardı. Hedefte Kemalist subaylar vardı. Amerikan güdümündeki bir klik, ordunun omurgası olan Kemalistlere saldırıyordu.

İşkencenin amacı bilindikti: Hedefe konulan subayların aleyhine ifade verdirmek.

Aleyhinde ifade verdirilenlerden bir kurmay binbaşı, gelecekte orgeneral olup, Amerika’nın Kuzey Irak’taki oyunlarını bozup Türk devletinin planlarını hayata geçirmeye gayret ediyordu. Bu gayretinde başarılı da oluyordu.

Ta 1972’de aleyhine ifade verdirilip tutuklatılmak istenen bu kurmay binbaşı, Eşref Bitlis’ten başkası değildi.

Eşref Bitlis o günlerde mahkemeye çıkmadı. Böylece Mustafa Kemal’in bir askeri, orgeneral rütbesine kadar yükselecek ve emperyalizmin aleyhine bir tutum izleyerek ABD’nin tekerine çomağı kökünden sokacaktı.

Kahpe içeride olduğunda kapı kilit tutmayacağına göre onun bineceği uçağın motorlarının buzlanmasını sağlamak da CIA için çocuk oyuncağıydı. Bir uçak kazasında Eşref Paşa şehit edildi.

CIA Ajanı Philip Agee, “CIA Günlüğü” isimli eserinde “LYNX” adı verilen bir listeden bahseder. Onun Ekvator’dan yola çıkarak verdiği örneğe göre Amerikan devleti her zaman kendisi için tehlikeli olabilecek isimleri casusluk faaliyetleriyle fişlerdi.

Fişleme işlerinde elbette kendi silah arkadaşlarını, namuslu bürokratları, samimi siyasetçileri gammazlayan şerefsizler başrolde idi.

Bizde Sabahattin Savaşman Davası çok meşhurdur. ABD lehine casusluk yaptığı için yargılanan Savaşman kendi faaliyetlerini inkâr etmediği gibi o kadar küçümser ki memlekette olan biten her şeyin Amerikan ve Alman istihbarat servislerine aktarıldığını anlatır.

Yani herkes her an hedef olabilir.

ABD’nin LYNX diye kodladığı sistem, “Etkisizleştirilmesi Gereken Kişiler Listesi”dir.

Çok uzatmayayım. Mustafa Kemal’in askeri olmak isteyen her Türk genci şu noktalara mutlaka dikkat etmelidir:

1- Her Türk için bu listede olmak bir şereftir.

2- Her Türk bu listede adının yazılması ihtimalini mutlaka bilmeli ve kendini küçümsemeyerek her türlü düşman faaliyetinden korunmalıdır. Gözü karalık ve cahillik birbirine karıştırılmamalıdır. Vatanın tam bağımsızlık yolunda herkese ihtiyacı vardır. İhtiyaç anında etkisiz durumda kalmak büyük bir utanç olacaktır.

3- Her an takip altında olma ihtimalinden ötürü asla aklın ve ahlâkın ritmini bozmamalıdır.

Ve son…

“Her dem yeniden doğarız / Bizden kim usanası?”