Hayatını kaybeden Abdülbaki Erol’un en büyük oğlu Muhammed Mübarek, verilen tövbelerin ve zikirlerin iptal edildiğini ve tümünün yenilenmesi gerektiğini açıkladı.

Muhammed Mübarek ve onun gibi nice insanlara, insanlarımızı adeta canla başla çalışarak cennete sokmaya çalıştıkları için teşekkür ederim. Umarım tövbe ve zikirleri iptal olan vatandaşlarımız son başvuru gününü kaçırmadan yeniletme işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Naçizane tavsiyem şudur: Yanların daha sağlam halatlar alsınlar. İşleri sağlam olsun. Cennet kapılarına doğru yükselirken mazallah ipler kopabilir, hiç riske girmeye gerek yok. Özellikle Menzilcilerin köyüne uzak mesafelerden gelenler için şunu da söyleyebilirim ki otobüs biletleri hayli pahalı. O kadar para harcayacaksanız işinizi sağlama alın ki paranız boşa gitmesin.

***

Kur’an-ı Kerim’in ille de Arapça okunup okunmayacağını ben bilemem, ilahiyatçılar bilirler. Türkçe mealine karşı çıkanların, eksik ya da kusurlu bulanların, Cumhuriyet Döneminde Türkçe meal çalışmalarının yapılmasına karşı çıkanların niyetini bilmek içinse allame olmaya gerek yoktur.

Fatiha okurken “Yalnız sana ibadet ederiz ve yalnız senden yardım dileriz” diyoruz.

Burayı anlamak için bir hocaya, bir şeyhe mi ihtiyaç duyacağız?

“Ayetin ucu açık, doğrudan Allah’ın adı geçmiyor” mu diyeceğiz?

“Senden yardım dileriz” derken nurlu insanların da buna dahil olduğuna mı inanacağız?

“Ne yerdedir, ne gökte, o herkese şah damarından daha yakındır” dedikten sonra Allah’a ulaşmak için ille de araya adam koymak gerektiğini mi savunacağız?

***

Bir insanın inancı, kalbini temizleyemiyorsa o insanın kalbindeki kötü niyet, inancına hakim olur.

O art niyeti insanların inanç olarak öne sürdükleri şeylerde yakalamak çok kolaydır.

– Şirkete iş başvurusunda bulundum.

Cevap: Adamınız var mı?

– Devlet memuru olmak istiyorum.

Cevap: Adamınız var mı?

– İhale almak istiyorum.

Cevap: Adamınız var mı?

– Tövbe etmek istiyorum.

Cevap: Adamınız var mı?

Eskilerin bir sözü vardır: “Allah rezil edeceği kulunun önce aklını alırmış.”

Aklı giden adam türbe kapılarında ellerinin ve dizlerinin üstüne kapanıp havlıyor. Temelinde özgürlük, onur, haysiyet olmayan inancı da istemiyoruz.

Eksik kalsın.