Seçimler sonunda bitti. Erdoğan büyük bir ihtimalle son kez seçildi. Mevcut durumda iktidarı ne kadar sürdürebilir ne kadar böyle devam eder hatta iktidarda kalmayı bu kadar çok istiyor muydu, tartışılır. En azından sokağa inip çılgınlar gibi kutlamalar yapan teyzeler, dedeler kadar istemediği açık çünkü memleketin içinde bulunduğu tablo ortadadır.

Seçimlerin ardından Külliye’de kalpaklı Mustafa Kemal portresi asıldı. Epeyce paylaşıldı. Kimileri “İşte devlet” dedi. Kimi vatandaşlar, “Atatürk de burada, CHP’ye ders olsun” dedi. Ne var ki dinci takiyeyi herkes unutmuş görünüyor.

Kadir Mısıroğlu’nu ziyaret edenler bunlar değil mi?

Nuri Pakdil’in eteklerinde yetişenler bunlar değil mi?

19 Mayıs’ı bile Atatürk’süz anan zihniyet yine bunlar değil mi?

Bizim insanımız tuhaflaştı. Her yerde bir derin devlet, aksakallılar, börü budun bilmem nedir dönüp duruyor. Çabucak gaza geliniyor. Hafızası zayıf olunca herkes toplumu istediği yöne çekiyor.

Başkomutanını anmadığı savaşı anan riyakârları ne çabuk unutuyoruz. 19 Mayıs’ı anıyor, o kutlu adımın sahibini anmıyor. Biz tüm bunlara günlük tepkiler veriyoruz. Hafızamızı boşaltıyor ve umut arıyoruz. Hayal satanları zengin ediyoruz. Ülkemizin aleyhine olan her olayda ne yazık ki “Ama bir yerlerde birileri var” diyoruz.

Bir yerlerde birileri varsa o birileri yine sizsiniz.

Mustafa Kemal’le sorunu olan, kurduğu devleti ondan daha iyi tanıdığını sanan, biraz bile onun mücadelesinden ve fikirlerinden nasiplenmemiş kimseleri de tarih not düşüyor. Bu kara tablo nasıl ki böyle süremezse memleketin başına gelmiş ve gelecek fenalıkların ilk faturası onlara çıkacaktır. O zaman Mustafa Kemal’i bir nebze anlayacaklar ama geç olacak.

Türk milleti ve Mustafa Kemal’in askerleri bu devleti nasıl kurduysa öyle de yaşatır. Mühim olan şey, milletin nasıl yaşayacağına karar vermesidir. Adil bir ülkede huzur içinde mi yaşayacak yoksa öz vatanında parya olmayı mı seçecek?

Mustafa Kemal’siz hutbelerin vatan sevgisinden yoksun cemaati… Adınızı tarihe kara bir leke gibi kazıdınız ama Türk’ün tarihi kara lekeyi kaldırmaz.

Bunu unutmayın.