Cahil Adam Kimdir?

Aklını kullanmayan bir insan bebek gibidir. Mesela bir bebeğin yemek yemesi için onu kandırmak istiyorsanız, o bebeğe sevmediği bir nesneyi değil sevdiği bir nesneyi verirsiniz. Böylece bebek, mamasını yiyecektir. Aklını kullanmayan bir insanı kandırmak için ona sevmediği bir şeyi değil sevdiği bir şeyi gösterirsiniz. Böylece onu istediğiniz yere çekebilir, isterseniz uçurumun kenarına sürükleyebilirsiniz.

Bu, hainler için de geçerlidir.

Bir insan nasıl hain olur?

Yabancı okullarda yetiştirilmiş kimselerden devşirilebilenler hain olurlar.

Dededen kuyruk acısı olanlar hain olurlar.

Paraya, güce, kadına zaafı olanlar hain olurlar.

Malına, mülküne aşırı düşkün olanlar hain olurlar.

Mal, mülk, makam, mevki peşinde olanlar hain olurlar.

Daha fazlasını elde etmek için her şeyi yapanlar hain olurlar.

Hiçbir vasfı olmayıp yabancılar tarafından yükseltilenlerse en büyük hainler olurlar.

Toplumun adam yerine koymadığı ahlâksızlar hain olurlar.

Yabancılara yaranmak isteyenler hain olurlar.

Hain yetiştirmek de hain yetiştirmek de çok kolaydır. Zor olan, insanları bu zaaflardan uzak tutacak bir ahlâkla yetiştirmektir.

Hainler yıllardır Mustafa Kemal’in laiklikle bu milleti aldattığını iddia ediyorlar. Egemenliği millete veren cumhuriyeti yıkmak ve yeniden saltanat kurmak istiyorlar.

Mustafa Kemal isteseydi halife olurdu veya bir başka ismi halife yapar, gücüne güç katardı.

Mustafa Kemal isteseydi padişah olurdu hatta çok daha yukarıda bir makam yaratıp o makama geçerdi. Sayısı milyonlara ulaşan ve kasten cahil bırakılmış halk kusursuz itaat ederdi. Cahil kitlelerin en önemli özelliğidir, kusursuz itaat.

Savaşların ve ağır mağlubiyetlerin gerilettiği Alman halkına şöyle dediler: “Okumuşlardan bir şey olmuyor. Yeterince okumamış bir führere ihtiyacımız var.” Avusturya ordusunun asker kaçağı, Alman ordusunun onbaşı rütbeli ama madalyalı kahramanı Adolf Hitler, “führer” oldu.

Zulüm böyle ortaya çıkar. Fikirden, eğitimden, akıldan zulüm çıkmaz. Zulüm cehaletten ortaya çıkar.

Cahil adam devlete hizmet ettiğini sanarken ona ihanet ettiğini bilemeyen adamdır. Cahil adam zulümle abad olunacağını sanan adamdır. Cahil adam nereye sataşacağını bilmeyen adamdır.

Ve cahiller er ya da geç rezil olmaya, mağlup olmaya mahkûmdurlar.