“CEU’nun kurucusu George Soros, Açık Toplum Üniversitesi Ağı’na 1 Milyar Dolar Ayrıacak

Yeni bir küresel üniversite ağını finanse etmek için yapılan bağış, Budapeşte merkezli Orta Avrupa Üniversitesi’nin Viyana’ya zorunlu hareketinde yardımcı olmak için kasım ayında duyrulan 750 milyon dolarlık yardıma ek olarak yapıldı.

(…)

Kurduğu üniversitenin ülkeden çıkmaya zorlandığını gören Soros, şimdi CEU’nun geleceğini koruma taahhüdünü ikiye katlıyor, aynı zamanda CEU’nun komünizm sonrası Avrupa’da demokrasi ve liberal değerleri teşvik etme misyonunu da genişletiyor.

(…)

Uluslararası ağda CEU’ya katılan ilk kurumlar Arizona Eyalet Üniversitesi, Kırgızistan’daki Orta Asya Amerikan Üniversitesi ve Bangladeş’teki BRAC Üniversitesi’dir.”

Science Business internet sitesi, 28 Ocak 2020 tarihli haber.

Türkiye’nin liboşlarıyla değil Türkistan’ın liboşlarıyla uğraşmamız için güzel yatırımlar yapılıyor. Bu mantıkla bizim de iyi birer liberal olduğumuz söylenebilir. Bu teşkilatsızlık, umursamazlık, hamaset dolu rüyalarla “Bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler” sözünü çok iyi uyguluyoruz (!).

Bir zamanlar FETÖ mensuplarıyla tartışmaya girdiğimiz zaman bize şöyle derlerdi: “Sizden daha Turancıyız, okullar açıyoruz. Şunu bunu yapıyoruz.”

Herhâlde FETÖ ve Soros çok iyi rekabet ederlerdi, aynı safta olmasalardı…

Açık toplumcular, kendi sitelerinde yazdıklarında göre, ders kitaplarının Kırgız ve Özbek lehçelerine çevrilmesinde; Kırgızistan’ın fiber optik altyapısının geliştirilmesinde (400.000 dolar harcamışlar); pek tabii asla geri kalmayacakları alanlarda, yani, hukukta, devlet yönetiminde filan gerekli “şeffaflaşma” için fazla mesai ve emek harcamışlar.

Yayınevleri var… Filmler çekiyorlar… LGBT’leri yakından izliyorlar, tıpkı Türkiye’de olduğu gibi.

Türk dünyasının üzerine karanlık bulutların çökmesi, düşmanlarımızın eğitimimize sızmasıyla olmuştur. Soros’u çocuklarımızdan uzak tutmamız gerekiyor. Yoksa kavram karmaşaları akıl karışmasına dönmeye devam edecektir.

“Ya biz bir zamanlar sarışın, uzun boylu, mavi gözlüydük. Hint – Avrupalı idik, sonradan Türkleştik” diye Avrupa’ya yanlayan Kırgız yazar görürseniz bu sözlerimi hatırlayın. Ben gördüm, hepsinde Soros parmağı vardı.

Çin kaynaklarında adı geçen en eski Türk boylarından biridir, Kırgızlar. Muhtemelen en eskisi…

Müfredat dedim, sonraki yazımda İlminisky’den bahsedeyim.