“Az söz insan yükü, çok söz hayvan yükü” derler. Bazı konular vardır ki onları derinlemesine tartışmak, dert anlatmak gerekmez. Bazen bir yüz ifadesi, bazen bir el hareketi, bazen anlık bir bakış veya bir anda gözlerini kaçırmak, insana dair çok şeyler anlatabilir. Bugün siyasetin kirli yüzünü bir kez daha gördüm ve içimdeki duyguları anlatacak ne bir mimik, ne bir el hareketi ne de bir cümle var.

O yüzden konuyu kısa tutup uzatmayacağım.

Bugünün kirli siyaset sahnesinde oy neredeyse oraya yönelen omurgasızlar yüzünden kahramanlar hain, hainler kahraman oldu. Her şeyi partizanlık çukuruna batıran menfaatperestler bir kez daha dolaylı yoldan da olsa saflarını belli ettiler.

Bugün Papa Eftim’in vefatının 54. yılıdır. Papa Eftim, bir istiklâl kahramanıdır. Papa Eftim, Atatürk’ün “Millî mücadeleye bir ordu kadar hizmet etmiştir” dediği adamdır. Kıbrıs davasında da durmamış, milleti için çalışmış değerli bir Türk’tür.

Muhalefet partisi Seyit Rızaları ululasın. İktidar partisi İskilipli Atıf’ı ululasın. Papa Eftim’i yine kimlerin andığı, kimlerin anmak bir yana bilmediği görülmüş oldu.

Çok bilmiş siyasetçilerin ve çok bilmiş partizanların ağzında hep aynı türkü vardır: “İktidara gelmek için Şeyh Sait’i ululayacağız ama sonra…”

Sonrası diye bir şey yok.

Güçlerinin arkasına sığındıklarınız sizi başka bir patikaya sapmak istediğiniz anda en ağır şekilde cezalandıracaklar ve bu memleket yine zaman kaybedecek.

Kirli ağızlara değerli insanların adı yakışmıyor. Bizim de kirli insanların safında işimiz yoktur.

Türk oğlu Türk Papa Eftim’i vefatının 54. yılında saygı, sevgi, minnet duygularıyla anıyorum.

Ruhu şad olsun.

Not: FETÖ başta olmak üzere siyasal İslam’ın ana hedefinde her zaman Türk Ortodoksları olmuştur. Onlar bize Mustafa Kemal’in emanetidir. O emanete zarar getirmeyeceğiz.